STAFF
Management Team

Head

Mr Geoff Evans

Deputy Head

Mr Adam Powell

Assistant Heads

Mr Rhys Browning

Miss Abigail Davies

Mr Daniel Hughes

Mrs Heulwen Jones

Business Manager

Miss Bethan Morris

Heads of Year

Year 7

Catrin Hughes

Year 8

Deiniol Evans

Year 9

Berian Davies

Year 10

Jonathan Lewis

Year 11

Sion Acciaioli

Year 12/13

Rachel Williams

Teachers

Welsh

Hedydd Jones

Angharad Daniels

Abigail Hinton

Deina Jones

Lydia Havard

Nia Williams

Sioned Williams

Abigail Davies

Ffion Williams

Georgia Frater

English

Anna Jones

Hannah Forey

Cheryl Lewis

Tammy Rees-Davies

Joseff Rees

Hannah Davies

Alys Rosser

Sara Swanson

Claire Edwards

Mathematics

Lynwen Lewis

Sara Jones

Wyn Thomas

Angharad Chapman

Catrin Clarke

Laura Davies

Elis Jones

Ben Jones

Wyn Thomas

Stefffan Ohlsson

Science

Rhys Browning

Elin Davies

Joanna Rees

Hilary Cotterell

Torrey Stillman

Nia Jones

Rhiannon O’Sullivan

Danny Williams

Ffion Evans

Dr Owain Meredith

Technology

Lee Thomas

Iwan Harries

Wayne Williams

Rhian Rudall

Hannah James

Hannah Bryant

Health & Social Care

Rhian Rudall

Hannah James

Jessica Gazzi

Information Technology

Julie Fletcher

Matthew Gower

Laura Gower

David Fletcher

Modern Languages

Sara Horan

Sion Acciaioli

Paul Mason

Carys Jones

History

Heledd Thomas

Heulwen Jones

Geography

Emma Roberts

Nicola Jones

Jonathan Lewis

Religious Studies

Llinos Jones

Nia Evans

Rachel Williams

Business

Matthew Gower

Bethan Penny

Daniel Hughes

Physical Education

Eleri Poolman

Josh Williams

Berian Davies

Deiniol Evans

Jessica Gazzi

Cerian Phillips

Lowri George

Art

Delyth Thomas

Elin Davies

Music

Christopher Davies

Catrin Hughes

Drama

Ffion Williams

Politics

ALNCo

Nia Williams

Support Staff

Learning Coaches

Emma Latham

Angharad Green

Ailish Saer

Rhydian Bowen

Hannah Arthur

Inclusion Officer

Marie Williams

Literacy Coach

Ann Morgan

Teaching Assistants

Pat Harries

Heather John

Natalie McCormack

Joanne Samuel

Joanne Thomas

Ella Conners

Bethan Sheavills

Jack Owens

Iolo Thomas

Caitlin Roberts

Emma Emmanuel

Eluned Evans

Shannon Thomas

Non Teaching Staff

Exams

Emyr Thomas

Data Officer

Sharon Griffiths

Administrative

Beryl Bowen

Andrea Evans

Rhian Phillips

Bethan Rolland

Rhian Williams

Elin Partridge

Librarian

Sarah Morgan

Cover Supervisors

Sarah Hough

Dylan Richards

Pastoral Support Officer

Jodi Evans

Encil Officer

Rhys Westcott

Network Manager

Anand Govander

Technicians

Nicola Rowlands

Andrew Thomas

Curriculum Support

Rebecca Harry

Site Manager

Christen Rees-Jones

Caretaker

David Richards

Peter Collins

Lunchtime Supervisors

Ann Thomas

Elaine Roberts

Refectory Manager

Sam Evans

Governors

Chairman

Gareth Beynon Thomas

Vice-Chairman

Nerys Burton

Local Authority

Martin Davies

Kim Broom

Gareth Beynon Thomas

Mari Arthur

Community

Sarah-Jane Davies

Meilyr Hughes

Rob Sully

Parent

Rhian Davies

Sara Hopping

Angharad Lloyd-Probert

Hayley Rogers

Steffan Rogers

Sarah Owens

Staff

Geoff Evans

Heulwen Jones

Daniel Hughes

Rhian Phillips

Head Pupils

Sioned Williams

Alessandro DeFilippo